Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nestíháte sledovat dění PO VOLBÁCH? TADY jsem sepsal ŘÍJEN - rychle a stručně

To, co nyní prožíváme, bude jednou v učebnicích dějepisu, tvrdil mi v těchto dnech jeden z předsedů stran, které patrně  vytvoří novou vládu. Možná má pravdu, možná nakonec nakonec skončí tyto dny a týdny v učebnicích jen v pár slovech - ale i tak se zdá, že skutečně prožíváme zajímavou dobu. Byť určitě ne jednoduchou. Říkám si, že má snad smysl ji takto mapovat den po dni jako souhrn toho nejdůležitějšího v největší stručnosti. A protože je všude mnoho a mnoho lidí, kteří jsou přesvědčeni, že jejich pohled na dění je ten správný a pravdivý, budu se snažit zapisovat dění bez toho, aniž bych svůj názor přidával. Chci být spíše průvodcem než komentátorem, který vám bude říkat, jak si ty které události vysvětlovat.    

 

RB 

 

VOLBY SKONČILY! SOBOTA 9/10

  

 • Je po volbách, ve dvě odpoledne se uzavřely volební místnosti, na mnoha místech je cítit napětí. Hnutí ANO má nejdříve 30 procent, zatímco koalice Spolu 22 procent, ale postupně se rozdíl zmenšuje až se po šesté hodině dostává Spolu na první místo. Byl jsem jako novinář webu Aktuálně.cz ve štábu Spolu, kde jsem tento okamžik zachytil na této videoukázce.  

 

  
 • Já i další novináři neustále vyhlížíme, kdy přijdou předsedové tří stran koalice Spolu, ovšem dlouho čekáme marně. Jsou kousek od nás v sídle ODS. A přicházejí kolem sedmé večer, kdy už není o vítězství Spolu pochyb. Když předsedové vcházející do centra volebního štábu, sledují obrovitánské nadšení svých příznivců. Naschval jsem šel kousek před předsedy stran, abych zachytil bezprostřednost atmosféry, která v místě panovala. "My jsme změna! Vy jste změna!" prohlašuje lídr koalice Petr Fiala, když se postaví k mikrofonu.

 

  

 • Nálada se postupně zklidňuje, píšeme články a dozvídáme se, že předsedové koalice vedou první povolební jednání, na které přicházejí také předsedové Pirátů a STAN jako zástupci druhé koalice. Mezitím vidíme na obrazovkách tiskovou konferenci hnutí ANO, na které mluví jen předseda hnutí a premiér Andrej Babiš. Tváře lidé za ním prozrazují, že nejde rozhodně o tiskovku vítěze voleb.
 "Já bych chtěl poděkovat našim voličům. Já myslím, že ten náš výsledek je skvělý, my jsme sami takový výsledek nečekali, ještě v červnu jsme měli jenom 22 procent. A samozřejmě, ten výsledek má různé příčiny," byla jeho první slova.    
 
 
 
 • Po skončení vystoupení Andreje Babiše čekáme na společnou tiskovou konferenci předsedů koalice Spolu a koalice Pirátů se STAN, která potvrzuje původní předpoklady, že se obě koalice budou snažit sestavit vládu, zvláště, když mají většinu 108 poslanců. Pětice předsedů stran podepisuje memorandum, ve kterém se fakticky hlásí ke vzniku nové vlády. Je tak téměř jisté, že dříve či později vznikne vláda těchto stran s premiérem Petrem Fialou.   

 

(TADY je záznam tiskové konference, uvidíte ji v čase 4.14)

 

   

 • V závěru dne se uskutečnila tiskové konference koalice Spolu, jejíž zástupci oznámili podpis Memoranda o budoucí většinové vládě
(TADY tisková konference)

  

 •  Tady je důležité Memorandum o vůli vytvořit společnou vládu České republiky. Velmi zásadní dokument pro budoucnost země!       

   

 • Pro zajímavost, tady je článek o tom, když předsedové oznamovali vznik koalice 27. října 2020

 

(TADY kliknout

 

 

NEDĚLE 10/10

 

 

 • Vítězové se vesele probouzejí do šťastného dne, poraženým se patrně nechce vůbec na nohy. Kdo je vítěz a kdo poražený je jasno už pár hodin po volbách. Přesto i mezi vítězi je jeden částečně poražený. A to Piráti. Jsou sice součástí vítězné koalice se Starosty, mají šanci sedět ve vládě, jenže budou mít ve sněmovně o pořádný kus méně poslanců. Místo 20 pouho pouhé 4! Situace u Pirátů je proto ostře sledována už od soboty. V neděli přinesla Česká televize první informace o tom, co se u nich děje a jak chtějí dál postupovat. (Reportáž je TADY)

   

Další, stále ještě důležitý hráč, tedy premiér Andrej Babiš, se rozmluvil v neděli dopoledne ve svém Čau lidi, kde si může říkat co chce, protože nečelí žádným dotazům...

(TADY jeho promluva z 10/10)

 

(Pro zajímavost, TADY bylo jeho Čau lidi poslední před volbami, 3. října)

 

(A TADY Čau lidi z 26/9)

 

(Čau lidi z 19/9)

 

(Čau lidi z 12/9)

 

(Čau lidi z 5/9)

 

(Čau lidi z 29/8)

  

 

PONDĚLÍ 11/10 

 

   

 

 • Kostky jsou vrženy. Je nepochybné, že začíná týden, kdy bude největší pozornost věnovaná především 3 záležitostem:

 

1. Jak se bude vyvíjet zdravotní stav prezidenta

 

2. Zda bude prezident schopný vést povolební vyjednávání a pokud ano, koho pověří sestavením vlády

 

3. Jak bude pokračovat vyjednávání o programu a složení vlády dvou koalic, které už v sobotu uzavřely memorandum o společné vůli vytvořit většinovou vládu České republiky.

  

 

 • Nejdůležitějším rozhovorem dne byl patrně rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou, který je jako pravděpodobný příští premiér klíčovou postavou. Fiala poskytl rozhovor Českému rozhlasu (který je TADY) a České televizi (ten je TADY v čase 1.17). Nejpodstatnější je asi sdělení Fialy, že nebude vyjednávat s Andrejem Babišem o vládě a stejně tak nevidí důvod, aby ANO mělo místo předsedy sněmovny.

  

 

 • Další zajímavé informace pondělního dne. Například rozhovor s Vítem Rakušanem na Aktuálně.cz

 

Chceme vnitro a školství, Pirátům dáme více než jen jednoho ministra, říká Rakušan  

 

 

 • První větší rozhovor po volbách poskytla Českému rozhlasu Markéta Pekarová Adamová

 

(TADY si ho můžete poslechnout: Pekarová Adamová: Babiš si z Česka udělal pobočku holdingu. Čeká nás deagrofertizace státu)

 

 

 • Rozhovor s místopředsedou sněmovny Zbyňkem Stanjurou na Seznam zprávách, který hned v pondělí ráno upozornil, že koalice Spolu neumožní lidem z hnutí ANO dostat se do funkcí ve sněmovně, pokud ANO bude oddalovat existenci nové vlády koalice Spolu.

  

 

  

 

ÚTERÝ 12/10  

 

 

 

 •  Hlavní události se odehrávaly v Poslanecké sněmovně, ve které zasedly některé poslanecké kluby. Po nich sdělil patrně nejdůležitější slova užž bývalý předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek, z jehož vyjádření bylo dost patrné, že lidé z ANO počítají s odchodem do opozice. 

 

 

  

 

  

 

 • Petra Fialu neměl k podrobnějšímu povídání po volbách patrně ještě asi nikdo. O to zajímavější bylo sledovat jeho vystoupení v Interview ČŤ 24 

 

(TADY je jeho vystoupení

 

 

Za zaznamenání stojí ještě vystoupení první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové v České televizi už proto, že Piráti zatím moc po volbách nemluví.

(Tady v pořadu Interview České televize

 

 

STŘEDA 13/10

 

 

  

 

 

 •  V Interview ČT 24 mluvil předseda sněmovny Radek Vondráček 

(TADY je vystoupení

 

 

ČTVRTEK 14/10 

 

 

 • Hlavní událost dne se začala odvíjet po 16. hodině. Nejdříve vystoupila manželka prezidenta Ivana Zemanová, která ale neřekla nic bližšího ke zdravotnímu stavu svého muže.  

  

 • Když toto její vystoupení skončilo a sociální sítě byly plné kritických reakcí k jejímu mlčení, ozval se následně předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který oznámil, že prezidenta ve čtvrtek navštívil a ten s ním komunikoval i vtipkoval.  

  

 • Premiér Andrej Babiš se nechal očkovat třetí dávkou ve Vojenské nemocnici v Praze. Následně uspořádal tiskovou konferenci. 

  

 • "Očkování v České republice vázne," přiznala hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.  

 

 •  Předseda Pirátů Ivan Bartoš po volbách moc rozhovorů neposkytl, jeden z mála je tady. Bartoš byl hostem Interview 24 v České televizi. 

 (TADY je vystoupení v ČT)

 

 

PÁTEK 15/10 

 

  
 •  Pokračuje "kauza Prezident v nemocnici. Premiér Andrej Babiš řekl ČT 24, že od Vondráčka byla velká chyba jít k prezidentovi.   

 

 • Odpoledne reagoval i Radek Vondráček, poskytl rozhovor Rádiu Impuls a vydal písemné prohlášení.   

  

  

 

 

 • Poslední páteční událostí v této věci byla tisková konference vedení Senátu v 17.30.

 

 

 

 

 

 

 

 •   Vít Rakušan poskytl rozhovor Seznam zprávy
 
 
 •  Rozhovor předsedy Poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka v Českém rozhlase Plus
 
 
 • Není možné zapomínat ani na epidemii koronaviru. Uskutečnila se důležitá tisková konference, která bohužel opět potvrdila, že jsme na tom hůže než některé jiné země. Bohužel, budou umírat na covid další lidé, kteří by mohli žít, bohužel se kromě jiného potvrzuje, že opět zaostáváme v očkování.
 
 
 
Víkend 16. a 17. října 
 
 • Krásný, velmi teplý víkend, první po volbách, politický ruch téměř ustal. Alespoň tedy navenek. Poněkud oddychově proto působil i můj příspěvek k titulním stránkám.
 
 • Patrně nejzajímavější politickou "událostí" byl rozhovor patrně příštího předsedy vlády Petra Fialy v Otázkách Václava Moravce v České televizi 
 
 
 • Osobně mě ještě zaujal rozhovor první místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury pro deník Právo, možný příští ministr financí naznačil, jak by v některých bodech mohla vypdat politika budoucí vlády. 
 

 
 
Pondělí 18/10 
 
 
 
 • Byl to den, ve kterém se lidé v Česku poprvé dozvěděli zásadní informaci o zdravotním stavu prezidenta 

 • Po šesté hodině večer vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a přečetl zásadní část z dopisu Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Klíčová byla tato slova: 
„Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti." 
 
 
 
 
Úterý 19/10
 
 
 
 • Nejdůležitější událostí bylo jednání politiků, jak budou postupovat, jestliže prezident není schopný vykonávat žádné pracovní povinnosti. Hlavním výsledek bylo rozhodnutí, že před případným odebráním pravomocí Miloši Zemanovi požádají politici lékaře ještě jednou o posouzení jeho zdravotního stavu.
 
 
 • Uskutečnilo se několik tiskových konferencí, nejdůležitější bylo sdělení předsedy ODS Petra Fialy, protože jeho strana ve spolupráci s některými dalšími má většinu ve sněmovně i v Senátu.
 
  
 
 
Středa  20/10
 
 
 
 
 • Opět se začíná šířit ve stále větší míře covid, zasedá vláda, která přijímá několik důležitých rozhodnutí.  

 • Nejvýraznější opatření je toto:

  1) Od 25. října budou muset lidé nosit na pracovištích respirátory. Výjimku budou mít ti, kteří sedí v kanceláři sami. 

  2) Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti.
 

 • O opatřeních informoval předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po vládě
 
 
 
Čtvrtek 21/10  
 
 • Země se probouzí stále ještě do teplého dne, kdy je ale stále více lidem jasné, že situace s covidem se zhoršuje a naděje na lepší vyhlídky nejsou. Mnohem horší situaci brání to, že je přece jen větší část občanů naočkována.
 
 
 
 
 
 •  Důležitá událost se odehrává odpoledne na Pražském hradě, kde kancléř Vratislav Mynář mimo jiné zveřejňuje video z návštěvy u prezidenta 14/10 za přítomnosti předsedy sněmovny Radka Vondráčka.

 
 
 
 
Pátek 22/10
 
 
 • Možná nejsledovanější událostí jsou reakce na čtvrteční jednání premiérů zemí Evropské unie, kterého se účastnil i český premiér Andrej Babiš. V pátek dopoledne svolává tiskovou konferenci.
 
 
 
 
 
 • Za pozornost stojí rozhovor předsedy Pirátů Ivana Bartoše pro web iDNES.cz, Bartoš zatím moc rozhovorů po volbách neposkytl. Sám patřím mezi ty, kteří o rozhovor požádali a čekají v řadě.
 
 
 
A tento den se objevila na webu Ústřední vojenské nemocnice v Praze informace o stavu prezidenta Miloše Zemana 
 
 
  

 
 
 
Pondělí 25/10
 
 
 
 
 • Na jednání předsednictva ČSSD oznámila Jana Maláčová, že se bude uscházet na sjezdu strany (10 úrpsosince) o vedení strany, na které rezignoval Jan Hamáček.
 
 
 
 
Úterý 26/10
 
 
 
 • Do "hry" ohledně prezidenta Miloše Zemana vstupuje druhé lékařské konzilium, které by mohlo promluvit do toho, zda politici zbaví Zemana pravomocií či nezbaví. 
(TADY je článek Seznam zpráv, který informaci o konziliu přinesl: Změna u prezidenta. Kvůli stavu Miloše Zemana vznikne lékařské konzilium)
 
 
 
 
 
 
 
Středa 27/10

 
 
 
 
Čtvrtek 28/10
 
Státní svátek
 
 
Pátek 29/10
xxx 
 
 
Víkend 30/10 a 31/10
 
 • Nejzajímavější víkendovou politickou "událostí" bylo patrně vystoupení předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima