Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Díky všem, kteří vedou děti ke sportování: TADY jsem si na turnaji fotbalových přípravek v Hluku povídal s trenéry z Hluku, Slovácka, Uherského Brodu a Starého Města + rozhovor s fotbalistou ligového Slovácka

Sportování dětí je něco, co jsem se snažil na svých stránkách také ukazovat a podporovat, byť v míře menší, než bych si sám přál.

Když mi ale minulý týden zavolal Aleš Zlínský z Hluku, jestli bych se nechtěl v neděli přijít podívat na turnaj přípravek, který pořádá v Hluku, rád jsem přikývl. Přišel jsem se mrknout a zároveň udělal několik videorozhovorů. Budu rád, když se podíváte a když pro vás budou mít takové videoukázky smysl. Snažil jsem se ptát na to, co považuji za podstatné... Tedy, jak to dnes vypadá se sportováním dětí, v tomto případě mladých fotbalistů, jaký je přístup dětí a jejích rodičů, jaké jsou podmínky pro trenéry.

I když s největší pravděpodobností svůj web od Nového roku zastavím a přestěhuji se za prací do Prahy, kde bych měl psát o dění v politice, dál mě téma sportování dětí bude hodně zajímat a určitě se s politiky budu bavit i na toto téma - a budu se snažit psát také o tomto články. Je samozřejmě třeba, aby stát sportování dětí co nejvíce podporoval a přicházel se sytémem, který sportování dětí umožní, včetně finančních podpory těch, kteří se dětem věnují.

Sledovat nedělní hemžení dětí v hlucké sportovní hale byla pochopitelně velká radost, díky všem, kteří na tom mají zásluhu, nejvíce zřejmě hlavní organizátor Aleš Zlínský. Rád bych ale vzpomněl například jeho otce, který hluckému fotbalu pomáhá už přes třicet let! To je úžasný počet let, a nejsem si jistý, jestli to dokáží ocenit i ti, kteří v životě pro sport nebo jiné věci v Hluku nic neudělali - to by ale bylo na jiné téma.   

RB 

 

 

V tomto videu jsou všechny rozhovory, řekl jsem si, že bude lepší je dát do jednoho videa... Takže v něm mluví postupně tito lidé:

Trenéři Hluku Aleš Zlínský a Michal Podškubka, a kluci Michal Podškubka, David Zlínský, Adam Koníček

Trenér holek Slovácka, které turnaj vyhrály, David Novosad

Roman Abrhám, který má na starosti fotbalovou mládež ve Starém Městě

Petr Nevařil, který má v Uherském Brodě na starosti starší přípravku  

  

 

 

Tady uvidíte všechny kluky (a holky), kteří hrají ve starších přípravkách - vyhlášení výsledků, vyhrály holky!!!! :) A druhý byl Spartak Hluk!

 

 

Na hluckém turnaji přípravek byl také Jakub Prajza, Hlučan, který je členem ligového Slovácka. Hodně jsem byl na něj zvědavý, vždyť z mnoha a mnoha fotbalistů to dotáhne do ligy jen výjimečně někdo. Jakubovi se to podařilo, byť v lize zatím nastoupil minimálně.

Jeho povídání mělo lehce smutný nádech, protože podle všeho půjde na "rozehrání" zřejmě do Hradce Králové, který hraje druhou ligu. Od Hlučanů ale vím, že Jakub je hodně talentovaný klučina, který dával a dává fotbalu opravdu hodně, takže mu velmi držím palce, aby získal sebevědomí, pracoval na sobě, měl štěstí a v lize nastupoval pravidelně. Když člověk jde za nějakým cílem opravdu na sto procent, tak určitě toho cíle dosáhne! Navíc je obrovskou motivací pro spoustu jiných dětí, které hrají fotbal... Nemáme na našem Slovácku moc fotbalitů, kteří se tady narodili a hrají ligu.

 

 

Na turnaji jsem potkal také Josefa Dominika, bývalého úspěšného trenéra Ostrožské Lhoty a vášnivého příznivce fotbalu. Mluvil jsem s ním v minulosti docela často, ale řeknu vám, nikdy jsem ho neviděl tak šťastného jako když včera mluvil o svých sportujících vnucích a vnučkách. Jeden z nich šel zrovna kolem nás, tak jsem ho s dědou vyfotil... A držím palce, aby z něho byl jednou velký fotbalista!

 

Tak kluci, když budeme hodně makat, tak nejen že vyhrajeme tyto malé poháry, ale jednou i ty velké, největší, určené pro nejlepší fotbalisty a týmy! 

 

 

Čtrnáct týmů, spousta dětí, pohy, sport, radost, nadšení, občas smutek, medaile, poháry i další odměny. Tak má vypadat pěkný dětský den :) Díky za něj všem dospělým!  

 

Jakub Prajza, člen ligového tými 1. FC Slovácko... Díky také jemu za to, že si na kluky udělal čas a zájemcům dal mimo jiné svůj autogram...

 

A koho zajímá téma sportování dětí, toho by mohl zajímat i tento odkaz, je na něm článek o sportování ve školách, kdy jsem si zajel za úspěšnými učiteli tělocviku - Jak to dělají učitelé, kterým se daří vést děti k pohybu? Ptal jsem se včera na krajském kole atletického Poháru rozhlasu v Uherském Hradišti... Podívejte se na 1 500 fotkách na ty nejlepší z našeho regionu...